ظرفیت اسمی چیلر چیست؟

ظرفیت اسمی چیلر چیست؟ چه تفاوتی با ظرفیت واقعی(تن تبرید) دارد و ظرفیت واقعی چگونه محاسبه می شود؟

ظرفیت چیلر به کلمه تن اسمی همان اسب کمپرسور است که منظور ، توان سیم پیچ کمپرسور می باشد.

و زمانی که کلمات تن تبرید واقعی یا بی تی یو و یا کیلو وات برای چیلر استفاده می شود منظور، ظرفیت برودتی چیلر می باشد .این دو عبارت یعنی توان سیم پیچ کمپرسور و ظرفیت برودتی کمپرسور چیلر دو چیز متفاوت است ولی چه ارتباطی با هم دارند.


این دو کلمه تن اسمی و تن واقعی وقتی با هم یکی می شوند که در شرایط خاص محیطی بیرون باشند. مثلا در شهر تبریز با دمای هوای محیط بیرون ˙c23 و دمای کندانس چیلر +30˙c و دمای اواپراتور چیلر +5˙c و رجوع به نرم افزار کمپرسور کوپلند مربوط به کمپرسور ZR190KCEیا 15 اسب، با مبرد R-22 به ظرفیت 52.75 KW یا 15 تن واقعی به دست می اید. البته به هیچ عنوان شهر تهران و در شهر یزد این جوری نیست.

در شهر تهران با دمای محیط +40˙c و دمای کندانس ˙c52 و دمای اواپراتور +2.8˙c ،ظرفیت 37.4 KW به دست میاید که ظرفیت به دست امده برابر است با 10.6 تن تبرید. در شهر یزد با دمای محیط +45˙c و دمای کندانس ˙c55 و دمای اواپراتور +2.8˙c ،ظرفیت 35.7 KW به دست میاید که ظرفیت به دست امده برابر است با 10 تن تبرید.

به این ترتیب اگر شما یک چیلر 10 تن تهویه مطبوع واقعی در شهر یزد نیاز دارید و یک چیلر با ظرفیت 10 تن اسمی بگیرد به مشکل بر می خورید چون چیلر 10 تن اسمی دو سوم ظرفیت مورد نیاز شماست.

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست